Wymiana pasty termoprzewodzącej - jak zrobić to dobrze?

| 0 Komentarzy
Zadbaj o najwyższą wydajność swojego procesora oraz karty graficznej gwarantując im odpowiednie chłodzenie.

Chcąc zadbać o jak najlepszą kondycję używanych podzespołów, zawsze musisz pamiętać, że są one narażone na znaczące zużycie energii, co przekłada się na wydzielanie ciepła. Jedyną drogą odprowadzania go jest układ chłodzenia. Z tego powodu należy zadbać, aby zawsze był sprawny, co pozwoli utrzymać wydajność sprzętu na zadowalającym poziomie. Poza oczywistymi aspektami – zapewnieniem dobrej wentylacji i ograniczeniem ilości kurzu – sprawdź też, jak wymienić pastę termoprzewodzącą. Przekonaj się również, że ważna jest jej kontrola.

Polecane pasty termoprzewodzące

Jak nakładać pastę termoprzewodzącą?

Zanim przystąpisz do tego zadania, poznaj zalecenia twórcy używanych podzespołów, w których być może znajdziesz sugerowane produkty najlepiej współpracujące z Twoim procesorem lub kartą graficzną. W innym wypadku postaw na sprawdzony towar, jak pasty termoprzewodzące Cooler Master czy Arctic. Dowiedz się również, czego potrzebujesz do demontażu obudowy oraz układu chłodzenia. Wiedza na temat konstrukcji będzie niezbędna do sprawnego demontażu oraz uniknięcia ewentualnych uszkodzeń, które mogą nastąpić przez brak ostrożności.

Każde urządzenie wymaga trochę innego podejścia do przedsięwzięcia, jakim jest nakładanie pasty termoprzewodzącej. Laptop posiada gęsto upakowane podzespoły wymagające szczególnej ostrożności. Komputer stacjonarny zaoferuje bezproblemowy dostęp do poszukiwanych elementów. W przypadku konsol sytuacja będzie wyraźnie różnić się w zależności od egzemplarza. Ważne jest jednak, aby przygotować artykuły czyszczące do usunięcia starej pasty oraz ewentualne przedmioty pomagające nałożyć na układ chłodzący nową.

Jak nałożyć pastę termoprzewodzącą na procesor?

Jedno z najtrudniejszych wyzwań, któremu trzeba stawić czoło, to wyczucie, ile pasty nałożyć na płytkę chłodzącą. Nieodłącznie jest to związane z odwiecznym sporem serwisantów i amatorów samodzielnego dbania o sprzęt – jak smarować procesor pastą. Odpowiedź nie będzie tak oczywista, jak może się wydawać. Szerzej zostanie omówiona w dalszej części. Najważniejszą zasadą łączącą wszystkie metody jest niedopuszczenie, aby pasta zalała pobliskie podzespoły, jednocześnie trzeba jednak zadbać o jak najpełniejsze pokrycie powierzchni płytki.

Za dużo pasty termoprzewodzącej sprawi, że substancja trafi w miejsca, które – szczególnie w laptopach – mogą okazać się trudne do oczyszczenia. Istnieje wówczas większe ryzyko potencjalnych awarii lub niewłaściwego funkcjonowania sprzętu. Dodatkowo zbyt gruba warstwa spowoduje, że nie wykorzystasz w pełni właściwości preparatu, ponieważ metalowe powierzchnie płytek będą zbyt oddalone od siebie, aby zagwarantować skuteczny przepływ ciepła. Z czasem, gdy pasta zacznie tracić swoje właściwości, wzrośnie także ryzyko powstawania pęcherzyków powietrza.

Z drugiej strony za mało pasty termoprzewodzącej spowoduje, ze chłodzenie nie będzie dostatecznie efektywne, co może prowadzić do nadmiernego grzania się podzespołów. W rezultacie zauważysz znaczący spadek wydajności mocy obliczeniowej, a także wzrost temperatury zarówno serwisowanego podzespołu, jak i urządzeń w jego pobliżu. W skrajnych przypadkach zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do awarii i nieodwracalnych uszkodzeń. Z tego powodu tak istotne jest, aby wiedzieć, ile pasty na procesor nałożyć, aby mógł dalej działać bez zarzutów.

Jak przygotować procesor do nałożenia pasty termoprzewodzącej?

Sprawdź, jak właściwie przygotować procesor do całej procedury. Gdy potrafisz przeprowadzić ją na tym komponencie, wymiana pasty termoprzewodzącej na karcie graficznej również nie sprawi Ci trudności. W pierwszej kolejności musisz pamiętać o odłączeniu urządzenia od źródła zasilania, aby uniknąć niebezpieczeństw i awarii. Następnie należy umieścić komputer w wygodnym do pracy miejscu. Po ściągnięciu obudowy oraz zlokalizowaniu układu chłodzenia trzeba ostrożnie przystąpić do jego demontażu. W razie trudności od razu sięgnij po wskazówki.

Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, warto teraz odłączyć podzespół od płyty głównej. Następnie czeka Cię ważny element całego procesu – czyszczenie procesora z pasty termoprzewodzącej. Najlepiej w tym celu wyposażyć się w dobrej jakości papierowe ręczniki lub ściereczkę z mikrofibry. Ogromnym wsparciem będzie również alkohol izopropylowy lub zwyczajny zmywacz do paznokci. Ważne jest, aby na płytce nie pozostały osady ze starej pasty, ponieważ mogą one pogorszyć wydajność procesora z powodu gorszych właściwości termicznych i obecności powietrza.

Kiedy układ jest oczyszczony oraz suchy, czas przystąpić do wymiany. Dobrej jakości produkty, jak na przykład pasty termoprzewodzące Arctic czy pasty termoprzewodzące Thermal Grizzly, będą posiadały wygodny aplikator. Mimo to należy zachować ostrożność i nie nałożyć zbyt dużo preparatu. Następnie można przejść do ponownego montaż układu, pamiętając, aby nie przesuwać stykających się płytek z pastą oraz zachowując równomierny docisk, dopóki system nie zostanie do końca złożony. W innym wypadku istnieje ryzyko, że w wolną przestrzeń trafią pęcherzyki powietrza.

Sposoby nakładania pasty termoprzewodzącej

Można powiedzieć, że ilu fachowców i serwisantów, tyle też metod, którymi przeprowadzana jest wymiana pasty termoprzewodzącej. PlayStation, Xbox, laptop czy komputer stacjonarny – sprzęt nie robi wielkiej różnicy, bo kiedy już dokonasz demontażu, zauważysz, że podzespoły nie różnią się od siebie znacząco na poziomie samej konstrukcji. Interesujące jednak bywają techniki nakładania substancji na układ chłodzący. Zauważalny bywa wpływ samej metody na poprawę działania po zmontowaniu układu.

Producenci oferują najczęściej zarówno dość jasne instrukcje, jak i przyrządy w rodzaju szpatułek czy patyczków do rozprowadzania preparatu. Bez wątpienia otrzymasz tego typu dodatki, kupując towar dobrej marki, na przykład pasty termoprzewodzące Thermal Grizzly. Aby jednak wykorzystać w pełni możliwości substancji, warto zdecydować, która metoda sprawdzi się najlepiej w Twoich warunkach. Najpowszechniejsze, i według wielu najskuteczniejsze, jest równomierne rozłożenie gładkiej warstwy na płytce, aby nie mieć problemów z naciskiem w czasie montażu.

Inna technika zakłada ułożenie linii, które po dociśnięciu mają rozejść się równomiernie po powierzchni. Może to być jedna długa kreska, czasem ułożenie dwóch równoległych, niektórzy proponują też krzyżowanie ich w mniejszy lub większy kształt przypominający literę „X”. Nakładanie pasty termoprzewodzącej w taki sposób jest proste, jednak jeżeli wierzyć testom, bardzo często prowadzi do niedokładnego rozłożenia się substancji, co skutkuje niewykorzystaniem w pełni możliwości, które daje produkt. Strata wynosi nawet ponad 1°C.

Przyzwoitą skutecznością charakteryzuje się również stosunkowo prosta metoda polegająca na pozostawieniu na środku płytki grudki preparatu. W tej technice szczególnie istotne jest równomierne rozłożenie nacisku podczas montażu. Ponadto bez wprawy trudno będzie tutaj określić, ile pasty termoprzewodzącej nałożyć, aby optymalnie pokryła powierzchnię układu. Wybór metody zależy jedynie od Twoich preferencji i umiejętności oraz tego, jak bardzo ufasz swojemu wyczuciu w kwestii precyzji wykonywania całego procesu wymiany.

Co daje wymiana pasty termoprzewodzącej?

Najczęstszą przyczyną, która skłania do sprawdzenia stanu układu chłodzenia – oczywiście poza cyklicznymi kontrolami – jest wyraźny spadek wydajności i przegrzewanie się sprzętu. Rozważając, czy wymiana pasty termoprzewodzącej przyspieszy komputer, możesz łatwo sobie odpowiedzieć, kiedy zauważysz, że podzespoły są przystosowane do pracy w określonych warunkach. Nie oznacza to oczywiście, że nieznaczne odchyły od normy sprawią, że przestaną funkcjonować, jednak wyraźne wahania temperatury będą miały znaczący wpływ na wydajność komponentów.

Po przyswojeniu teorii, z pewnością widzisz już, że mimo konieczności przeprowadzenia pracy spokojnie i precyzyjnie, jesteś w stanie poradzić sobie z tak podstawową czynnością serwisową jak wymiana pasty termoprzewodzącej. Co ile powinno się ją wykonywać? Zależnie od eksploatacji komputera należy robić to co kilka lat lub nawet co rok, jeżeli sprzęt bywa narażony na przegrzanie. Dzięki regularnym kontrolom zwiększysz żywotność Twojego urządzenia i zaoszczędzisz sobie stresu, który niosą za sobą ewentualne awarie oraz dodatkowe koszty.

Właśnie aspekt ekonomiczny wart jest szczególnej uwagi. Często, zamiast inwestować w dodatkowe urządzenia chłodzące lub zastanawiać się nad kupnem lepszego sprzętu, użytkownikom nie przychodzi do głowy, że rozwiązaniem problemów może być wymiana pasty termoprzewodzącej. Cena takiego przedsięwzięcia to z reguły kilkadziesiąt złotych, a efekty widoczne w poprawie wydajności podzespołów odsuną w czasie konieczność wydania dodatkowych sum na urządzenia wspomagające Twój komputer czy konsolę. Odpowiednie chłodzenie gwarantuje efektywną, cichą i bezpieczną pracę.

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.